• Ocena redakcji
  • Ocena ekspertów
  • Ocena czytelników

O tym, że optymalizacja stron internetowych pod urządzenia mobilne jest istotna, zdajemy się już wiedzieć. Zaczynają o to dbać nie tylko przedsiębiorcy, którzy internet traktują jako dochodowy biznes, ale także amatorzy, którzy dodają kilka notek w miesiącu dla przyjemności. Rośnie bowiem liczba zainteresowanych korzystaniem z internetu przez smartfony. Sama responsywność strony na potrzeby mobilne to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba też dbać o optymalizację.

Na co zwrócić wagę optymalizując stronę pod urządzenia mobilne?

Główną i bardzo istotną kwestią jest prędkość ładowania się strony. To dość ważne, ponieważ nikt nie ma ochoty wpatrywać się w smartfon w nieskończoność, zanim ujrzą coś, czego oczekiwali. Pamiętajmy, że użytkowanie smartfonów i tabletów czyni nas jeszcze mniej cierpliwymi, niż w przypadku korzystania z komputerów, a więc dużo szybciej stracisz klienta, jeśli się nie dostosujesz do wymagań. Można to zrobić poprzez kompresję grafiki, animacji, a także filmów. Zbyt duża ilość wyskakujących reklam czy banerów również nie będzie służyć twojej stronie. Nie stosuje się także flash czy okienek po up. Ponadto często projektuje się strony już zgodnie z zapotrzebowaniem smartfonów.

Dodatkowe elementy

Niedostosowanie rozmiaru ikonek do wielkości okienka – to bardzo ważny błąd projektantów stron. Szybko okazuje się, że na stronie odczytywanej na smartfonie panuje niezły bałagan. Trudno jest uchwycić content, który się zwyczajnie rozjeżdża, a intuicyjna nawigacja jest niemożliwa. Spotykamy się z wielością elementów, których po prostu nie można uderzyć palcem, ponieważ są tak małe. To samo dotyczy elementów zbyt pokaźnych, które zaburzają cały układ strony. Warto o tym wszystkim pamiętać, bo zgodnie z badaniami aż 73% Polaków korzystających z internetu posiada smartfon. Co ciekawe, aż ponad połowa użytkowników internetu robi zakupy w sieci właśnie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a więc jeśli nie optymalizujesz, tracisz sporą część klientów!