• Ocena redakcji
  • Ocena ekspertów
  • Ocena czytelników

Logotyp to zwykle prosta grafika połączona z nazwą firmy. Wydawać by się mogło, że stworzenie takiego projektu to nic wielkiego i nic trudnego. Jednak praca nad logotypem często zabiera długie tygodnie. Symbol firmy odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku oraz rozpoznawalności marki, dlatego tak ważne jest, aby projekt był doskonały. Zatem jak stworzyć dobre, skuteczne logo, które zapewni Twojej marce same korzyści?

Nie komplikuj

Częsty błąd to tworzenie nadmiernie skomplikowanych grafik. Logotyp to nie dzieło sztuki, lecz element graficzny, pełniący funkcje marketingowe. Powinien być prosty, a przez to czytelny, przejrzysty i łatwy do zapamiętania. Powszechnie w branży uważa się, iż za udany można uznać tylko logotyp, który odbiorcy już po kilku sekundach kontaktu są w stanie dokładnie odtworzyć.

Oczywiście zdarzają się wyjątki, powstają logotypy bardzo złożone, które okazują się skuteczne. Jednak sprawdzają się one tylko w niektórych branżach i to w nielicznych przypadkach. Firmy technologiczne czy architektoniczne czasami decydują się na skomplikowane logotypy, które mają symbolizować złożoność i innowacyjność ich działań oraz projektów. Stworzenie takiego logotypu wymaga jednak dokładnego zbadania danego rynku oraz niezwykłych umiejętności grafika.

Pamiętaj o identyfikacji wizualnej

Identyfikacja wizualna to jedno z najważniejszych pojęć używanych na etapie budowy marki. Chodzi o spójny przekaz wysyłany przed firmę, która przy każdym kontakcie z Klientem wzbudza u niego podobne skojarzenia i emocje. Logotyp jest kluczową częścią identyfikacji wizualnej i powinien być spójny z pozostałymi elementami symbolicznymi, które wykorzystuje dana marka. Dobrym przykładem jest Coca-Cola, dla której nieodłącznym elementem identyfikacji wizualnej są barwy biała i czerwona. W tych kolorach od początku produkuje się etykiety, puszki czy plakaty reklamowe, zatem logo, choć ulega wielu modyfikacjom, wciąż pozostaje biało-czerwone.

Dostosuj logo do odbiorców

Kolejny częsty błąd popełniany podczas projektowania logotypu to tworzenie go z myślą o własnych gustach. Symbol Twojej marki nie ma się podobać Tobie, ale Twoim Klientom. Przed rozpoczęciem budowy wizerunku firmy oczywistością jest określenie grupy odbiorców. Bezwzględnie powinieneś ją uwzględnić, zastanawiając się, jakiego rodzaju symbolika najlepiej dotrze do osób danej płci, w określonym wieku i o takich, a nie innych upodobaniach.

Bądź oryginalny

Chcesz być zapamiętany? Wyróżnij się. Logo powinno być proste, ale też oryginalne. Najważniejsze, abyś nie powielał rozwiązań wykorzystanych przez konkurencję. Inspiruj się, próbując dojrzeć sposób myślenia konkurencyjnych firm, które odniosły sukces, jednak pod żadnym pozorem nic nie kopiuj. Pamiętaj, że nawet, jeśli pod względem prawnym logotyp nie jest  kopią, nie oznacza to, że w rzeczywistości odbiorcy nie postrzegają go, jako kalki już istniejących symboli.

Korzystaj z wiedzy psychologicznej

Logotyp powinien być estetyczny, wywoływać przyjemne doznania zmysłowe. Jednak najważniejsze jest, aby był skuteczny. Docelowo, poprzez budowę wizerunku, wzbudzanie emocji i inne funkcje pośrednie, logotyp ma zwiększać sprzedaż. Nie można zatem zapominać o bezpośrednim jego wpływie na zachowania odbiorców. Psychologia jest szczególnie ważna głównie w kontekście doboru barw, wywołujących u ludzi konkretne uczucia, emocje, i skojarzenia, które natomiast generują określone reakcje. Nie bez powodu wiele firm działających w branży gastronomicznej chętnie wykorzystuje w swojej symbolice kolor pomarańczowy. Jak wskazuje Marek Borowiński – specjalista w dziedzinie psychologii kolorów – barwa pomarańczowa wzbudza apetyt, a nawet przyspiesza trawienie. Dobrym przykładem wykorzystania tego zjawiska jest firma pyszne.pl, Marka posiada nie tylko pomarańczowe logo, ale kolor ten obecny jest również na opakowaniach jedzenia, ubraniach kurierów, a nawet na ich rowerach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że widząc jedynie przejeżdżającego kuriera, nabierzemy apetytu i zamówimy jedzenie, co byłoby mniej prawdopodobne, jeśli firma wykorzystywałaby np. kolor niebieski.

Dobre logo będzie gwarantowało Twojej marce renomę przez wiele lat. Poświęć zatem odpowiednio dużo czasu, wysiłku i środków, aby stworzyć naprawdę skuteczne logo. Skup się na wymienionych powyżej aspektach, które są jednak jedynie bardzo ogólnymi wskazówkami. Polecamy zatem kontakt ze specjalistami posiadającymi doświadczenie w tworzeniu oryginalnych logotypów.