• Ocena redakcji
  • Ocena ekspertów
  • Ocena czytelników

Technologia Flash to jedna z metod tworzenia stron internetowych. Flash jest o tyle uniwersalny, że wykorzystuje się go nie tylko i wyłącznie do tworzenia stron internetowych. Dla przykładu wszelkiego rodzaju ruszające się reklamy, które są widoczne na stronach internetowych są tworzone właśnie w technologii Flash. Jednakże zdarza się również, że technologia Flash jest wykorzystywana przy tworzeniu stron internetowych. Czasami wykonuje się w tej właśnie technologii tylko pewne elementy jak na przykład logo lub też cały top serwisu internetowego. Jednakże bywa również tak, że technologię Flash wykorzystuje się stworzenia absolutnie całego serwisu.

Dlaczego Flash został odrzucony ?

1. Brak dostępności – nie wszyscy użytkownicy Internetu posiadają najnowsze oprogramowanie niezbędne do pełnego korzystania z możliwości Flash’a. Coraz więcej osób korzysta z Internetu poprzez telefony komórkowe, lub przez inne urządzenia mobilne, gdzie dostęp do treści w postaci Flash’a jest ograniczony, lub całkowicie niemożliwy (Systemu Android wykluczyły ograniczenia animacji flash)
2. Flash nie jest również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
3. Utrudnione indeksowanie – wyszukiwarki nie potrafią, lub nie do końca poprawnie interpretują treść zawartą we Flash’u (Trudne pozycjonowanie strony)
4. Usability – Flash blokuje podstawowe funkcje przeglądarki (tj. menu pod prawym przyciskiem myszy, wyszukiwanie tekstu), utrudnia nawigacje na stronie (nawigacja pomiędzy wcześniej oglądanymi podstronami), uniemożliwia korzystanie z gestów myszy (ang. Mouse gestures).

Czy Flash ma tylko wady ?

Zdecydowanie nie. Flash doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach, takich jak prezentowanie nagrań audio/video (YouTube), przedstawianie dynamicznych wykresów (Google Analytics). Flash doskonale nadaje się również do tworzenia gier on-line.

Dlaczego warto korzystać z flash-a ?

Technologia Flash daje nam ogromne możliwości. Odpowiednio wykorzystana pozwala na stworzenie naprawdę ciekawych i zarazem skutecznych kreacji. Jak każde rozwiązanie ma ona swoje wady oraz zalety, które postaramy się pokrótce opisać poniżej.

Po pierwsze jest to najbardziej rozpowszechniona forma animacji stosownej w sieci. Dzięki niej możemy uzyskać efektowne kreacje, które znacznie podnoszą atrakcyjność naszej strony. Flash doskonale nadaje się do prezentacji obiektów np. w trójwymiarze lub też filmów.

Ta technologia idealnie sprawdza się wówczas, gdy w grę wchodzi przekaz graficzny z niewielką ilością tekstu ale nie tylko. Niewielkie elementy wykonane we flash? u pozwalają nadać stronie nowoczesnego rysu i sprawić, że stanie się ona ciekawsza. Wadą stosowania tej technologii to przede wszystkim wyższy koszt stworzenia takiego projektu oraz dłuższy czas ładowania się witryny w porównaniu do stron wykonanych bez jego użycia. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do odtworzenia strony www wykonanej w technologii flash potrzebna jest odpowiednia wtyczka zainstalowana do przeglądarki. W przypadku osób nie posiadających jej, wyświetlenie strony będzie nie możliwe.

Jak zrobić prostą stronę flash ?

Polecamy filmy instruktażowe serwisu mepi.pl oraz eduweb.pl – Video pokazuje jak wykonać prostą wizytówkę strony flash bez zaawansowanych umiejętności projektowych oraz graficznych.

Kilka przykładowych stron www

Prezentuje strony internetowe wykonane w całości przez Media Project Group. Dokłady opis projektu do odszukania na naszym Portfolio.

1. www.RubiMeble.pl
2. www.Ibk-Bud.pl
3. AlarmoweCentrum.pl 

Flash w przyszłości

Flash długo będzie nam towarzyszył w codziennym życiu. Zapewne minie dużo czasu zanim nauczymy się go racjonalnie wykorzystywać w odpowiednich miejscach, z pożytkiem dla odwiedzających i dla nas samych. Ja już od jakiegoś czasu uporządkowałem tą sprawę – sam decyduje gdzie Flash jest mi potrzebny. Do pomocy wykorzystałem niewielkie rozszerzenie przeglądarki Firefox/Chrome: Adblock Plus.